
2021 január 1-jétől csak olyan ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, amelynek közel nulla az energiaigénye, tehát energiahatékonysága eléri a költséghatékony szintet, és legalább 25%-ban helyben, vagy közelben előállított megújuló energiát használ, tehát legalább BB besorolású. (BB besorolásnál jobb energiahatékonyságú természetesen lehet az épület, de alacsonyabb kategória esetén már nem kap használatbavételi engedélyt.)
Az eddigi szabályozás CC besorolást követelt meg a használatbavételi engedélyhez, tehát 1 kategóriával feljebb tették a minimum energiahatékonyságot. Ez ugyan lehet, hogy nem tűnik nagy változásnak, de mivel a BB besorolás legalább 25%-ban megújuló energiaforrásból származó energiát ír elő, sok mindent megboríthat az új előírás azoknak, akik nem gondoltak rá időben.
A BB besorolást kizárólag erre jogosult energetikus szakemberek ítélhetik meg az ingatlanról készített energetikai tanúsítványban, amelyet 2012 óta minden ingatlanról kötelező kiállítani. Szigorú előírások vannak továbbá azt illetőleg is, hogy milyen szempontok, kritériumok alapján adhatóak a bizonyos besorolások az ingatlanoknak.
A megújuló energia használatához szükséges rendszerek (napelemes rendszer, hőszivattyú, vagy napkollektor) telepítése természetesen megdobja a költségeket, de ez a többletköltség hamar megtérül az energiahatékony házzal.
Javasoljuk, hogy ha már megújuló energiát hasznosító rendszert telepít, tervezze a fűtési rendszerét is megújuló energiával működő rendszernek, és váltsa ki napelemes rendszerrel teljes áramigényét, hogy ne fizessen villanyszámlát évtizedekig!
Az új szabályozás minden olyan ingatlanra vonatkozni fog, amelyek 2020. december 31. után kerülnek átadásra.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy akár a 2018-ban megtervezett épületeknél is szükség lehet a tervek átalakítása az új szabályzat szerint, hiszen ha megcsúszik az építkezés, és nem készül el az épület 2020 december végéig, akkor már nem kaphat használatbavételi engedélyt az ingatlan.

Legutóbbi hozzászólások